Ξεκινά αυτή την εβδομάδα το πρόγραμμα δωρεάν προληπτικής οδοντιατρικής στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Πειραιά, που εφαρμόζεται σε συνεργασία με τον Οδοντιατρικό Σύλλογο της πόλης.
Το πρόγραμμα μπαίνει σε εφαρμογή στις 22 Ιουνίου, θα διαρκέσει ως τις 22 Ιουλίου και θα αγκαλιάσει και τους 22 παιδικούς σταθμούς του Πειραιά. Εθελοντές οδοντίατροι θα προσφέρουν στα παιδιά εξέταση σε ειδικά διαμορφωμένη κινητή οδοντιατρική μονάδα ή στις τάξεις και καταγραφή των ευρημάτων σε ειδικό έντυπο με συμβουλές προς τους γονείς για την πρόληψη των οδοντοστοματικών προβλημάτων των παιδιών τους. Παράλληλα, σχεδιάζεται συζήτηση των οδοντιάτρων με τα παιδιά για θέματα αγωγής στοματικής υγείας, με τη μορφή βιωματικής διδασκαλίας, κεντρίζοντας το ενδιαφέρον τους με υλικά και μέσα προσαρμοσμένα στην ηλικία τους.
Το πρόγραμμα καταρτίστηκε ύστερα από συνεργασία του Αντιδημάρχου Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Στέλιου Γαϊτανάρου με το ΔΣ του Οδοντιατρικού Συλλόγου Πειραιά και συγκεκριμένα με τον Πρόεδρο κ. Δημήτριο Μαυρίδη, την Γενική Γραμματέα κα Μαρία Μενενάκου και τα στελέχη του Συλλόγου κα Αγγελική Σελληνίδου, κ. Θ. Κουϊμτζή και κ. Ιωάννη Κασβίκη.
Tην διασφάλιση της άδειας ...
Tην διασφάλιση της άδειας ...
Η εταιρία μας, μετά την κατά κοινή ...
Μετά από παρεμβάσεις του ...
Χωρίς Οδοντιατρική περίθαλψη ...
Αξιότιμα μέλη της Ακαδημαϊκής ...
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε, στις 12 και 13 Μαΐου 2018, το συνέδριο της Ελληνικής ...
Με στόχο να βοηθήσει τους ...
Μύθος αποδεικνύεται τελικά ...
Live webinar
Παρ. 19 Ιουλίου 2024
3:00 πμ (EET) Athens
Live webinar
Τετ. 7 Αυγούστου 2024
1:00 πμ (EET) Athens
Live webinar
Τετ. 14 Αυγούστου 2024
2:00 πμ (EET) Athens
Live webinar
Τετ. 21 Αυγούστου 2024
4:00 μμ (EET) Athens
Dr. Jim Lai DMD, MSc(Perio), EdD, FRCD(C)
Live webinar
Πεμ. 29 Αυγούστου 2024
3:00 πμ (EET) Athens
Live webinar
Δευ. 2 Σεπτεμβρίου 2024
12:00 μμ (EET) Athens
Live webinar
Τρι. 3 Σεπτεμβρίου 2024
6:00 μμ (EET) Athens
To post a reply please login or register