Μπορεί να διανύουμε το 2011 και η ενημέρωση για τη στοματική φροντίδα να είναι πολύπλευρη, όμως ένα μεγάλο ποσοστό μαθητών των αγροτικών περιοχών του δήμου Μουζακίου, στην περιοχή της Καρδίτσας, δεν έχει επισκεφθεί οδοντίατρο, σύμφωνα με στοιχεία έρευνας οδοντιάτρων του Κέντρου Υγείας Μουζακίου.
Όπως καταδεικνύουν τα αποτελέσματα της έρευνας, στις τάξεις Α' και Β', 81 μαθητές (62,7%) δεν έχουν επισκεφθεί οδοντίατρο. Στην πέμπτη και έκτη δημοτικού οι μαθητές ρωτήθηκαν εάν θυμούνται την αιτία που επισκέφθηκαν για πρώτη φορά οδοντίατρο και οι τριάντα εξ αυτών (20,2%) απάντησαν λόγω οδονταλγίας, ενώ οι 20 (13,5%) για έλεγχο.
Το γενικό συμπέρασμα από τα επιμέρους στοιχεία της έρευνας δείχνει μια σταθερά ανοδική πορεία της οδοντικής υγείας των μαθητών, παρά το γεγονός πως η πρώτη επαφή των παιδιών -μέσω οικογένειας- με τον οδοντίατρο, για προληπτικούς λόγους, παραμένει ακόμη σε χαμηλά ποσοστά.
Σύμφωνα με την έρευνα περίπου το 1/10 των μαθητών παρουσιάζουν ορθοδοντικά προβλήματα, ενώ τα κορίτσια παρουσιάζουν σταθερά υψηλότερα επίπεδα οδοντικής υγείας.
Τα σημαντικά ελλείμματα στη ...
Tην διασφάλιση της άδειας ...
Tην διασφάλιση της άδειας ...
Τη νέα μορφή της ιστοσελίδας ...
Λέιζερ στην οδοντιατρική ...
Ας το παραδεχθούμε: για ...
Στη πέμπτη θέση στο κατάλογο ...
Live webinar
Παρ. 19 Ιουλίου 2024
3:00 πμ (EET) Athens
Live webinar
Τετ. 7 Αυγούστου 2024
1:00 πμ (EET) Athens
Live webinar
Τετ. 14 Αυγούστου 2024
2:00 πμ (EET) Athens
Live webinar
Τετ. 21 Αυγούστου 2024
4:00 μμ (EET) Athens
Dr. Jim Lai DMD, MSc(Perio), EdD, FRCD(C)
Live webinar
Πεμ. 29 Αυγούστου 2024
3:00 πμ (EET) Athens
Live webinar
Δευ. 2 Σεπτεμβρίου 2024
12:00 μμ (EET) Athens
Live webinar
Τρι. 3 Σεπτεμβρίου 2024
6:00 μμ (EET) Athens
To post a reply please login or register