- Αυστρία / Österreich
- Βοσνία και Ερζεγοβίνη / Босна и Херцеговина
- Βουλγαρία / България
- Κροατία / Hrvatska
- Τσεχία & Σλοβακία / Česká republika & Slovensko
- Γαλλία / France
- Γερμανία / Deutschland
- Ελλάδα / ΕΛΛΑΔΑ
- Ιταλία / Italia
- Ολλανδία / Nederland
- Σκανδιναβικές χώρες / Nordic
- Πολωνία / Polska
- Πορτογαλία / Portugal
- Ρουμανία & Μολδαβία / România & Moldova
- Σλοβενία / Slovenija
- Σερβία & Μαυροβούνιο / Србија и Црна Гора
- Ισπανία / España
- Ελβετία / Schweiz
- Τουρκία / Türkiye
- Ηνωμένο Βασίλειο & Ιρλανδία / UK & Ireland
Η αντίστροφη μέτρηση για την ετήσια συνάντηση για το 2011 της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Αισθητικής Οδοντιατρικής [European Academy of Esthetic Dentistry (EAED)] στην Κωνσταντινούπολη είχε ήδη ξεκινήσει όταν γνωστοποιήθηκε μια ακόμη ελληνική συμμετοχή στη τελική επιλογή τριών εργασιών για το διαγωνισμό των ετήσιων ερευνητικών βραβείων.
Η συνάντηση, που συνέπεσε με την 25η επέτειο από την ίδρυση της Ακαδημίας πραγματοποιήθηκε μεταξύ 2 και 4 Ιουνίου, στο Swissotel The Bosphorus, ένα ξενοδοχείο μέλος των Leading Hotels of the World που προσφέρει καταπληκτική θέα στο Βόσπορο. Η
Κωνσταντινούπολη επιβεβαίωσε στους 25 περίπου Έλληνες συμμετέχοντες ότι πράγματι είναι μια από τις πιο εμπνευσμένες πόλεις του κόσμου που συναρπάζει με τη φυσική της ομορφιά αλλά και το μοναδικό ιστορικό και πολιτισμικό της υπόβαθρο. Επιπρόσθετα, οι συναντήσεις της συγκεκριμένης Ακαδημίας αποτελούν πάντα ένα μεγάλο γεγονός στο ευρωπαϊκό οδοντιατρικό «γίγνεσθαι» λόγω του εξαιρετικά υψηλού επιπέδου του επιστημονικού αλλά και του κοινωνικού προγράμματος [βλ. www.eaed.org].
Η ελληνική συμμετοχή αφορούσε στην εργασία των Β. Κυπραίου, Σ. Πελεκάνου και Γ. Ηλιάδη με τίτλο “Identification of monoclinic phase in CAD/CAM zirconia FPD frameworks”, η οποία εκπονήθηκε στο Εργαστήριο Βιοϋλικών της Οδοντιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου της Αθήνας. Η εργασία, την οποία παρουσίασε η κ. Β. Κυπραίου, τελικά απέσπασε με σημαντική διαφορά το πρώτο βραβείο του ερευνητικού διαγωνισμού συνοδευόμενο από αξιόλογο χρηματικό έπαθλο.
Η διάκριση αυτή έρχεται επάξια να συνυπολογιστεί με δύο προηγούμενες διακρίσεις στον ίδιο ερευνητικό διαγωνισμό ο οποίος πραγματοποιείται με ιδιαίτερη επιτυχία κατά την τελευταία πενταετία με εξαίρεση το 2009. Η αρχή έγινε το 2007, στο Baden-Baden της Γερμανίας, όταν στην εργασία των Σ. Κουτάγια και Δ. Χαρίση με τίτλο “Influence of the core material and the glass infiltration mode on the color of glass-infiltrated ceramic veneers over discolored backgrounds. A spectrophotometric evaluation” απονεμήθηκε επίσης το πρώτο βραβείο. Ακολούθως το 2008, στην Μαδρίτη της Ισπανίας, η εργασία των Μ. Κουμάνου, Σ. Πελεκάνου, Σ. Κουτάγια, Σ. Ζηνέλη και Γ. Ηλιάδη με τίτλο “Micro-CT evaluation of the marginal fit of different In-Ceram alumina copings“ έλαβε το δεύτερο βραβείο.
Οι συνεχιζόμενες αυτές ερευνητικές διακρίσεις σε Έλληνες οδοντίατρους από την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Αισθητικής Οδοντιατρικής οδηγούν σε συμπεράσματα όπως:
- Δεδομένου του διεθνούς κύρους της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Αισθητικής Οδοντιατρικής και του ειδικού βάρους σχετικά με τις πιστοποιήσεις και την διεθνή αναγνώριση των ενεργών μελών της, αποτελούν τρεις εξαιρετικά σημαντικές διεθνείς διακρίσεις που αντανακλούν στην Ελληνική Οδοντιατρική.
- Καταδεικνύουν την ερευνητική αξία και το επιστημονικό βάθος του Εργαστηρίου των Βιοϋλικών της Οδοντιατρικής Σχολής της Αθήνας και προσωπικώς του Καθηγητή Δρ. κ. Γ. Ηλιάδη, των οποίων η συνεισφορά ήταν κεφαλαιώδης από πλευράς προγραμματισμού, υλικοτεχνικής υποστήριξης και αναπτυσσόμενης συμβουλευτικής.
- Τέλος, οι βραβεύσεις Ελλήνων, ιδιωτευόντων οδοντιάτρων, μεταπτυχιακών φοιτητών και πανεπιστημιακών, από την EAED καθώς και η συνοδή δημοσίευση ελληνικής προέλευσης ερευνητικών εργασιών στο παγκόσμιας εμβέλειας περιοδικό της European Journal of Esthetic Dentistry, αποδεικνύει συστηματική ερευνητική ενασχόληση παράλληλα με την επαγγελματική και παράδειγμα προς μίμηση για την προοπτική και τον ρόλο των μεταπτυχιακών τμημάτων των Οδοντιατρικών Σχολών στη χώρα μας.
Στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, ο πηγαιμός «εις την Πόλη» [=Instabul],* λειτουργώντας ως μια νέα καβαφική Ιθάκη, φέρνει στην επιφάνεια την αναγκαιότητα για ποιοτικές απαντήσεις με ήθος και διάρκεια από την επιστημονική κοινότητα.
Παρ. 19 Ιουλίου 2024
3:00 πμ (EET) Athens
OK Boomer! They are such a Millennial! Understanding generational differences between the Silents, Boomers, Gen X, Millennials and Gen Z
Τετ. 7 Αυγούστου 2024
1:00 πμ (EET) Athens
Sistema de Implante Cerámico Neodent® - Zi
Τετ. 14 Αυγούστου 2024
2:00 πμ (EET) Athens
ITI US section live treatment planning session
Τετ. 14 Αυγούστου 2024
7:30 μμ (EET) Athens
Vom Stift bis zur Krone - in jedem Fall erfolgreich!
Τετ. 21 Αυγούστου 2024
4:00 μμ (EET) Athens
Current Concepts on Soft Tissue Management to Maintain Periodontal Health and Improve Aesthetics
Πεμ. 29 Αυγούστου 2024
3:00 πμ (EET) Athens
Beyond the Esthetics: Clear Aligners & Resin Composite Solutions for Optimal Esthetic & Functional Restorations
Δευ. 2 Σεπτεμβρίου 2024
12:00 μμ (EET) Athens
To post a reply please login or register